Kokie reikalavimai yra keliami tvoros statybai?

Tvoros statyba

Norint pradėti tvoros statybas, reikia išmanyti ir tam tikrus teisės aktus, kad statyba būtų atlikta pagal visus keliamus reikalavimus. Kai kuriais atvejais yra reikalingas statybos leidimas, kaimyno sutikimas ir pan.

Tvora yra laikoma nesudėtingu inžineriniu statiniu, jei atitinka tam tikrus statybos techninio reglamento požymius ir parametrus. Šiems statiniams nereikia statybos leidimo, išskyrus kai kuriuos atvejus, kurie aptariami žemiau. Nesudėtingi inžineriniai statiniai – įvairios užtvaros (tvoros, aptvarai, diendaržiai, voljerai) gali būti I arba II grupės:

  • I grupė – aukštis didesnis arba lygus 1 metrui ir mažesnis arba lygus 2 metrams;
  • II grupė – aukštis didesnis nei 2 metrai ir mažesnis arba lygus 5 metrams; aukštesnių kaip 2 metrai užtvarų dalių akytumas didesnis arba lygus 80 proc.

Leidimas tvorai, kuri atitinka nesudėtingo inžinerinio statinio parametrus, reikalingas kai:

  • kai statoma I nesudėtingų inžinerinių statinių grupei priklausanti tvora, kuri yra įrengiama kultūros paveldo objekto teritorijoje arba apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, Kuršių nerijoje, kurortuose, upėje ar jos dalyje, kuri įtraukta į ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingų upių ar jų ruožų sąrašą; jeigu statoma ne sodyboje, tuomet ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje;
  • kai statoma II nesudėtingų inžinerinių statinių grupei priklausanti tvora, kuri yra įrengiama mieste, konservacinės apsaugos prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, apsaugos zonoje ar vietovėje, upėje ar jos dalyje, kuri įtraukta į ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingų upių ar jų ruožų sąrašą; taip pat, jei statyba išvis yra galima – gamtos paveldo objekto, valstybinio parko, rezervato, draustinio ar biosferos rezervato buferinės apsaugos zonoje; jei tvora statoma ne sodyboje – taip pat ir Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorijoje;
  • kai statoma tiek I, tiek II grupei priklausanti tvora – magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies.

Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 3 priedo 1 punkte galite sužinoti visus atvejus, kada yra reikalingas statybos leidimas tvorai ir kitiems nesudėtingiems inžineriniams statiniams.

Kada reikalingas sutikimas tvoros statybai?

Kai kuriais atvejais, planuojant tvoros statybą, yra reikalingi rašytiniai besiribojančių žemės sklypų (teritorijų) savininkų ar valdytojų sutikimai.

Kokiais atvejais rašytinių sutikimų (susitarimų) reikia, statant užtvarą?

  • kai yra statoma ant sklypo ribos ir konstrukcijos peržengia sklypo ribą;
  • kai yra statoma arčiau kaip 1 m iki sklypo ribos (tam tikrais atvejais, kurie sietini su tvoros kiaurymių plotu).

Detalesnė informacija apie atvejus, kai yra reikalingas sutikimas tvoros statybai, įvardijama statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 7 priedo 1 punkte.